poniedziałek, 23 maja 2011

Człowiek

Działalność człowieka niekorzystnie wpływa na środowisko. Największe szkody powodują:
  • Transport 
  •  Przemysł
  • Rolnictwo 
  • Energetyka
 Zakłady chemiczne emitują dymy i gazy. Eliminowanie odpadów chemicznych nie podlegających rozkładowi wymaga szczególnych warunków składowania.

Intensywny ruch samochodowy i toksyczne gazy wydzielone przy spalaniu paliw, w tym tlenek węgla, zanieczyszcza atmosferę.


Dymy z elektrowni jądrowych oraz pyły węglowe unoszą się w atmosferze. Utrzymują się w niej tym dłużej, im wyżej się znajdują. Na powierzchnie ziemi opadają wraz z deszczem, a później trafiają do oceanów.

Rośliny są szczególnie wrażliwe na dwutlenek siarki powstający w wyniku spalania ropy naftowej i węgla, ponieważ niszczy on chlorofil.

Stosowanie w rolnictwie nawozów sztucznych i pestycydów powoduje skażenie rzek i wód gruntowych.

Skażenie dotyczy nie tylko powietrza, wody i gleby, ale także do istot żywych. Substancje, które nie ulegają biodegradacji, odkładają się w organizmach roślin, zwierząt i człowieka.

U człowieka dwutlenek siarki i spaliny z silników Diesla mogą wywołać chroniczne zapalenie oskrzeli i atak astmy.

Wody są zanieczyszczane ściekami gospodarstw domowych, które absorbują tlen, a w dłuższej skali czasu uniemożliwiają rozwój życia. W wodach rzecznych odnajduje się także ślady związków rtęci. Pochodzą głównie z papierni które nie są wyposażone w oczyszczalnie ścieków.

Pestycydy i nawozy sztuczne skażają glebę i zanieczyszczają trawę jedzoną przez bydło, którego mięso i mleko są potem spożywane przez człowieka.

Więc my mamy do was apel znajdźmy najbardziej ekologiczne rozwiązania i nie zanieczyszczajmy naszego skarbu, którym jest Ziemia. Wasze ekologiczne rozwiązania wysyłajcie nam pod adres siemaplaneta@op.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz